Diagnostyka Depresji
Jeśli czujesz, że z Twoją psychiką jest coś nie tak i podejrzewasz, że może to być depresja - zanim udasz się do psychiatry, warto wykonać chociaż podstawowe badania. Więcej poniżej!
Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie i brakuje Ci sił, zacznij od wykonania badań: TSH (najlepiej III generacji) oraz FT4. Jeśli tarczyca nie pracuje prawidłowo, możesz czuć się fatalnie. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, poproś o skierowanie do endokrynologa. Do podstawowych badań należy zaliczyć także morfologię oraz potas. Morfologię badamy, dlatego, że za powyższy stan może odpowiadać anemia. Potas zaś jest elektrolitem, którego niedobór powoduje zmęczenie, osłabienie i złe samopoczucie.
Depresja powiązana jest z przewlekłym stanem zapalnym. Dlatego, mogą Państwo zbadać: OB oraz CRP. Natomiast chciałem zwrócić tutaj uwagę, że mimo, iż mamy stan zapalny w organizmie, który powoduje depresje - wyniki tych dwóch powyższych badań wychodzą prawidłowe lub zbliżone do prawidłowych.
A co jeśli wszystkie wyniki wychodzą prawidłowe? Warto drążyć dalej. Podstawowa morfologia często jest niemiarodajna. Dlatego lepiej zrobić morfologię krwi obwodowej z rozmazem z uwzględnieniem bezwzględnej liczby retikulocytów. Mogą Państwo zbadać także MMA, czyli Kwas metylomalanowy. MMA pozwala sprawdzić, czy cierpimy na niedobór witaminy B12, która ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i depresję. Powyższe dwa badania tj. pełna morfologia oraz MMA pozwalają stwierdzić czy cierpimy na niedokrwistość megaloblastyczną - w przypadku podstawowej morfologii wszystkie wyniki wychodzą prawidłowo.
Jeśli natomiast już leczysz depresję i od dłuższego czasu bierzesz leki antydepresyjne możesz zbadać próby wątrobowe, aby ocenić jak Twoja wątroba radzi sobie z metabolizmem leków.
Pamiętaj, że to artykuł wyłącznie informacyjny. Wszelkie badania wykonuj pod nadzorem lekarza i najlepiej przed wykonaniem badań skonsultuj to z lekarzem - chociażby pierwszego kontaktu.