Jakie suplementy najczęściej biorą sportowcy?
Suplementy dla wielu sportowców są czymś, po co sięga się dość regularnie. Jedni to robią po to, by zaspokoić zwiększone w trakcie wysiłku zapotrzebowanie organizmu na różne substancje, inni natomiast dla poprawy efektów treningowych. Które z popularnych "supli" są najpopularniejsze? I co warto o nich powiedzieć? Czytaj poniżej!
Białko
Odżywki proteinowe to bodaj najbardziej popularny rodzaj suplementów sportowych. Głównie wśród tych nastawionych na treningi mocno siłowe, ale nie tylko. Umiejętne po nie sięganie pomaga w budowaniu masy mięśniowej, choć zawsze warto mieć na uwadze odpowiednie dawkowanie. Dlaczego? Ponieważ jeśli się przesadzi, będzie to miało negatywne odbicie na nerkach. Jednak przy rozsądnym suplementowaniu protein, najlepiej wkrótce po odbyciu treningów, dużo szybciej zaczniemy zauważać wzrost mięśni, a w konsekwencji także i siły.
Sam rynek białek jest dość szeroki i co ciekawe, obok najpopularniejszych serwatkowych, od jakiegoś czasu istnieje tez całkiem spora oferta białek wegańskich. Również pod kątem smakowym i tego, na ile łatwo odżywka rozpuszcza się w wodzie i komponuje z szejkami i smoothie jest w czym wybierać.
Kreatyna
Drugi z najpopularniejszych suplementów sportowych to kreatyna. Jej zażywanie przekłada się na efektywniejsze uwalnianie energii w mięśniach, ale też chroni te ostatnie przed mikrouszkodzeniami oraz wspiera ich regenerację. Co więcej, pomaga tez w rozbudowie mięśni. Tu jednak drobne zastrzeżenie – kreatyna najefektywniej działa wtedy, gdy jest zażywana w cyklach, a potem na jakiś czas się ją odstawia.
Ponieważ na rynku dostępne są różne formy tej odżywki, od razu dodajmy, że najefektywniejsza jest postać monohydratu kreatyny.
Czy jest coś jeszcze, co warto w tym temacie dodać? Owszem. Suplementowanie kreatyny sprawia, że w organizmie łatwiej zbiera się woda. Z jednej strony może to sprawić, że nabierzemy trochę "objętości" i lekko podniesie się waga, z drugiej jednak w przypadku sportów wytrzymałościowych może się to przełożyć na lepsze nawodnienie. Wszystko pozostaje więc kwestią celów i znalezienia złotego środka.
BCAA
Aminokwasy rozgałęzione BCAA są dość popularnym tematem dyskusji wśród osób często sięgających po suplementy sportowe. Ich działanie obejmuje nie tylko na lepszą regenerację mięśni po wysiłku, lecz również obniża poziom zmęczenia. Nic więc dziwnego, że BCAA są dodawane do części odżywek.
Żele i izotoniki
Tym razem suplementy rzadziej widziane na siłowni, za to częściej wśród biegaczy. Żele energetyczne doskonale sprawdzają się jako odżywka przedstartowa oraz szybki zastrzyk energii w trakcie biegu. Pod tym względem sprawdzają się doskonale i pomagają dużej trzymać tempo – choć należy pamiętać, by zażywać je w odpowiednich momentach. Gdy już opadniemy z sił, jest już za późno. Z drugiej strony w trakcie zawodów lepiej stosować tylko takie żele, które wcześniej się przetestowało na treningach. Powód jest prosty – przy dużym wysiłku organizm może różnie reagować na coś nowego, a dajmy na to maraton nie jest dobrym momentem na eksperymenty.
A co z napojami izotonicznymi? One z kolei są dobre w trakcie wysiłku oraz po jego zakończeniu. Od wszelkiego typu "energetyków" różnią się tym, że dostarczają pewnej dawki mikro i makroelementów, sprzyjając w ten sposób regeneracji.
Środki anaboliczne
Wśród suplementów, o których jest głośno, jest obecna również jedna kontrowersyjna kategoria odżywek. Mowa tu o steroidach anaboliczno-androgennych, czyli po prostu o anabolikach.
Ich zażywanie ma przełożenie na szybsze budowanie masy mięśniowej i podnoszenie siły oraz wytrzymałości. Przełożyło się to na sięganie po nie przez sportowców trenujących dyscypliny siłowe, ale też lekkoatletykę, kolarstwo, czy pływanie.
Warto jednak zauważyć, że w sporcie zawodowym anaboliki podlegają wielu restrykcjom. Zakazuje ich MKOl, ale też wiele federacji sportowych w różnych państwach. W niektórych państwach wolny handel sterydami anabolicznymi jest ograniczony lub wręcz zakazany (przykładem może być USA). Jednocześnie nadal w wielu państwach, m.in. W Polsce, ich zażywanie pozostaje legalne w ramach sportu amatorskiego, a część sportowców obecnie się z tym nawet nie kryje.
Warto jednak pamiętać, że anaboliki, choć czasami są stosowane w medycynie, nie powinny być zażywane bez konsultacji z lekarzem. Przyczyna jest dość prosta – stosowanie ich wiąże się z ryzykiem efektów ubocznych, takich jak zaburzenia hormonalne (w szczególności związane z hormonami płciowymi), osłabienie kości, ryzyko nadciśnienia, czy problemy ze snem. Czy efektywny wzrost masy mięśniowej to równoważy? Każdy musi osądzić samodzielnie.
Autor i partner artykułu: Artykuł został opracowany we współpracy z kulturalnesuple.pl, zajmującej się analizą składu produktów dla sportowców. |