Diagnostyka alergii poprzez oznaczenie immunoglobulin ogólnych i swoistych
Mechanizm reakcji alergicznej Alergia to niezwykła nadwrażliwość na różne substancje, które u większości osób nie wywołują bolesnych reakcji. Typowymi wrogami są kurz domowy, pyłki roślin, pleśń, nabłonek zwierząt domowych, niektóre rodzaje żywności itp. Czynniki te stają się alergenami i pojawiają się alergie. Więcej poniżej!
Ostatnie dziesięciolecia XX wieku charakteryzują się znacznym wzrostem częstości występowania chorób alergicznych. Pogarszająca się sytuacja środowiskowa, niezrównoważona dieta, nadmierna farmakoterapia, niekontrolowane stosowanie antybiotyków, stres, siedzący tryb życia, zmiany klimatyczne.Wszystko to zwiększa narażenie organizmu człowieka na alergeny – nawet te, które istniały od zawsze.
A jeśli XX wiek był wiekiem chorób układu krążenia, to XXI wiek zapowiada Światowa Organizacja Zdrowia będzie wiekiem alergii. Większość badaczy przewiduje dalszy wzrost zachorowalności na choroby alergiczne, w tym u dzieci, co dyktuje poszukiwanie nowych sposobów rozwiązania problemu, w szczególności wykorzystanie nowoczesnych badań nad alergiami.
Istnieje kilka mechanizmów rozwoju reakcji alergicznej, ale najczęstszy ma charakter natychmiastowy. Jest to reakcja alergiczna wywołana przez immunoglobulinę E. Immunoglobuliny to specjalne białka obecne we krwi i wydzielinie, a mechanizm ich działania w przypadku alergii jest następujący: u osoby cierpiącej na alergię lub predysponowanej do alergii kumulują się przeciwciała organizm, który w połączeniu z antygenem z zewnątrz (alergolodzy nazywają to "alergenem"), wywołuje prawdziwą reakcję immunologiczną "antygen-przeciwciało". Od momentu narażenia do rozwoju reakcji mija zaledwie kilka sekund. Alergia ma wiele twarzy. Jego przejawy są bardzo różnorodne. Może to być zapalenie błony śluzowej nosa (nieżyt nosa) i oczu (zapalenie spojówek); obrzęk twarzy, szyi, miejscowy obrzęk (obrzęk szyi); skurcz oskrzeli z rozwojem astmy; wysypki skórne i swędzenie (pokrzywka) lub zapalenie skóry (neurodermit).Istnieją dwa rodzaje alergii: sezonowa i całoroczna, co z kolei związane jest z charakterem alergenu. Alergeny stale obecne w naszym środowisku wywołują reakcję całoroczną: kurz domowy, grzyby pleśniowe, przebywanie w łazienkach, kuchniach i korytarzach starych domów, leki, chemia gospodarcza. Alergie sezonowe związane są z porami roku i życiem roślin, a pomaga to dość dokładnie określić datę zaostrzenia.
Oznaczanie immunoglobulin ogólnych i swoistych E
Wzrost ogólnego poziomu IgE może wskazywać na obecność chorób alergicznych, a także innych stanów patologicznych. Ta metoda badawcza jest stosowana jako test przesiewowy w celu potwierdzenia alergicznego charakteru choroby. Aby zdiagnozować "winny alergen" definiuje się specyficzne IgE, które reagują z określonymi alergenami. Obecność alergii ocenia się na podstawie poziomu IgE, który powstaje w odpowiedzi na alergeny, a nie na podstawie reakcji klinicznej (objawów objawów reakcji alergicznej). Jeśli surowica pacjenta reaguje z alergenem, oznacza to, że zawiera przeciwciała IgE odpowiedzialne za rozwój reakcji alergicznych. Przygotowanie do badania: 3 dni przed pobraniem krwi należy wykluczyć stres fizyczny i emocjonalny.
Przeciwwskazania
Badanie to nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, tzn. można je wykonywać nawet w okresie ostrej choroby oraz u dzieci poniżej 3 roku życia. Jak pokazuje praktyka, dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie mają uzasadnienia w tym badaniu, ponieważ w tym wieku odpowiedź immunologiczna jest nadal słaba, a poziom IgE niski.
Autor: https://bliskilekarz.pl