Czym jest terapia par i terapia małżeństw?

Na początku warto zaznaczyć, że kiedyś celem terapii dla par było ratowanie małżeństwa, dzisiaj ten cel jest o wiele bardziej złożony. Celem terapii może być rozwiązanie problemów pary, po to, by dać ich związkowi nową przyszłość. Czasem chodzi o wyjaśnienie ambiwalentnych uczuć odnośnie kontynuowania związku. Zdarza się, że celem jest uregulowanie konfliktu oraz mediacja przy separacji. Więcej poniżej!

Para podczas terapii
Para podczas terapii
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Foto: Whitepress.pl

Dziś na terapię znacznie częściej zgłaszają się pary, które nie są małżeństwem. Ważne stało się dążenie do osobistego rozwoju, rozwoju zawodowego oraz zachowanie przez partnerów pewnej niezależności. To co się nie zmieniło to tęsknota za miłością i strach przed jej utratą i rozczarowaniem. Terapia par często uznawana jest za najtrudniejszą formę terapii. Trwały związek dwojga ludzi jest bardzo istotny dla poczucia szczęścia i osobistego spełnienia. Arto pamiętać, że związek nie jest stanem, lecz procesem. Proces ten wymaga ciągłego przystosowywania się przez partnerów do zmieniających się okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych. Terapia pomaga zrozumieć uczucia, potrzeby i myśli partnera. Pary w trakcie terapii uczą się jak się skutecznie porozumiewać i rozwiązywać problemy.

W czym terapia może pomóc?

Terapia dla par szczególnie przydatna jest przy rozwiązywaniu konfliktów i problemów między partnerami. Wskazaniem do terapii jest przeżywanie kryzysu przez parę, oddalenie się partnerów od siebie. Terapia może pomóc, kiedy para stoi w obliczu trudnej życiowej decyzji, np. posiadanie dziecka, separacja. Ponadto gdy w parze/małżeństwie pojawia się problem barku zaufania, zdrady, brak satysfakcji ze związku, problem z bliskością, terapia par czy terapia małżeńska jest dobrym rozwiązaniem. Terapia małżeństw to jeden ze sposobów umożliwiających partnerom znalezienie porozumienia i często uniknięcie rozwodu. Terapia pary może przynieść także korzyść dzieciom, które często cierpią z powodu problemów w związku rodziców. Na terapię często także zgłaszają się pary, które obawiają się o przyszłość swojego związku, często są to osoby, które mają doświadczenie nieszczęśliwego związku swoich rodziców, doświadczenie wykorzystywania lub zaniedbania. Każda para, która chce poprawić swoją relacje znajdzie pomoc w gabinecie psychoterapeutycznym. W spotkaniach z terapeutą uczestniczą obydwoje partnerzy/małżonkowie. Warunkiem sukcesu terapii jest aktywna współpraca partnerów.Terapii małżeństw nie prowadzi się zazwyczaj, gdy partnerzy nie koncentrują się na swojej relacji, ale chcą rozmawiać o indywidualnych problemach każdego z nich. Jeżeli para zdecydowała już o rozwodzie czy separacji powinna zgłosić się na mediacje lub terapię rozwodową.

Czym jest terapia systemowa?

Terapia rodzinna jest terapią prowadzoną w ujęciu systemowym. W terapii tej zakłada się, że rodzina jest systemem. System rodzinny składa się z różnych podsystemów, np. podsystemu małżeńskiego i podsystemu dzieci. Aby system mógł optymalnie funkcjonować, jednostki do niego należące potrzebują równowagi między poczuciem "ja" a poczuciem przynależności do rodziny. Dlatego też terapia rodzinna często pomaga w uzyskiwaniu autonomii przez jednostkę. W terapii systemowej można pracować między innymi nad zrozumieniem i poprawą komunikacji w rodzinie oraz nad zmianą struktury rodziny, ustaleniem reguł funkcjonowania i granic. Terapia pozwala na lepsze poznanie historii rodzinnej partnera, lepsze rozumienie się nawzajem. Ważne, aby na kolejnych sesjach w miarę możliwości rodzina przychodziła w tym samym składzie. Terapia systemowa może być z powodzeniem stosowana w terapii indywidualnej i terapii par.

Wybrane dla Ciebie

Bezdech senny

Bezdech senny

ZDROWIENEWS.PL