Badanie HPL (Hemopirollaktam)

Badanie HPL (Hemopirollaktam) możemy wykonać m.in. w Alab Labolatoria. Jest to badanie na podstawie próbki moczu. Jak przygotować się do badania i czego dotyczy to badanie? Więcej poniżej!

Labolatorium
Labolatorium
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Foto: pexels.com

Przede wszystkim w okresie 7 dni przed przeprowadzeniem tego badania nie wolno przyjmować preparatów zawierających witaminę B6 oraz cynk, ponieważ może to zafałszować wyniki badania. Badania nie mogą wykonać również kobiety w trakcie miesiączki. Badania nie należy także robić, jeżeli istnieje podejrzenie zapalenia pęcherza moczowego lub dróg moczowo-płciowych.

Przed badaniem musimy udać się do laboratorium po specjalny zestaw - tak zwany pakiet testowy w skład którego wchodzi 1 brązowa próbówka oraz 1 pipeta.

Jak przeprowadzić badanie?

Do badania powinien być pobierany mocz poranny. Mocz należy pobierać do naczynka z tzw. "środkowego strumienia". Jak to zrobić? Najpierw przez około 3 sekundy należy oddać mocz do toalety, a następnie oddajemy około 25 ml moczu do jałowego naczynka.

Następnie należy odkręcić nakrętkę brązowej próbki na mocz i za pomocą pipety przenieść mocz do brązowej próbki. Próbówka powinna być całkowicie napełniona (należy przenieść co najmniej 2 pełne pipety moczu).

Następnie próbkę moczu w brązowej próbówce przechowujemy do czasu dostarczenia jej do punktu pobrań / laboratorium. Próbkę przechowujemy w lodówce.

Pojemnik używany do zbierania moczu oraz pipetę można wyrzucić do kosza na śmieci.

UWAGA: W przypadku Alab Laboratoria materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do środy.

Czego dotyczy badanie HPL?

Badanie to jest pomocne w diagnostyce kryptopirolurii, zwanej także KPU lub HPU. Hemopirollaktam (inaczej kryptopirol) to substancja chemiczna wydalana z moczem w przebiegu zaburzeń związanych z metabolizmem piroli. Pirole to składniki hemu, które w stanie zdrowia organizmu są wydalane wraz z barwnikami żółciowymi z kałem. W przypadku zaburzeń metabolicznych szlaku przemian pirolii gromadzą się w organizmie (ponieważ nie mogą zostać wydalone z kałem).

Wybrane dla Ciebie