10 000 kroków – klucz do zdrowia

Badania wykazały, że wykonując codziennie 10 000 kroków, nie tylko poprawiamy naszą sylwetkę, ale również wywieramy pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W erze różnorodnych aplikacji wdrożenie tego zadania do stałych czynności wydaje się niezmiernie łatwe. Dowiedz się, ile kilometrów musisz pokonać, aby osiągnąć ten cel i w jaki sposób będzie to oddziaływało na Twoje zdrowie. Więcej poniżej!

Biegacz
Biegacz
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Foto: Whitepress.pl

Badania wykazały, że wykonując codziennie 10 000 kroków, nie tylko poprawiamy naszą sylwetkę, ale również wywieramy pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W erze różnorodnych aplikacji wdrożenie tego zadania do stałych czynności wydaje się niezmiernie łatwe. Dowiedz się, ile kilometrów musisz pokonać, aby osiągnąć ten cel i w jaki sposób będzie to oddziaływało na Twoje zdrowie.

10 000 kroków dziennie – czy to naprawdę działa?

W czasach, kiedy coraz większą uwagę przykładamy do naszego zdrowia, a tym samym prowadzenia zdrowszego stylu życia, zasada 10 000 kroków stała się bardzo popularna. Należy jednak wiedzieć, że liczba ta jest jedynie liczbą orientacyjną, gdyż wzięła się znikąd. Tak naprawdę w latach sześćdziesiątych japońska firma wdrożyła tę ideę jako jeden z elementów kampanii marketingowej. Miało to na celu wypromowanie pierwszego na świecie krokomierza nadającego się do noszenia.

Od tego czasu 10 000 kroków uznano za dystans, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Prawdziwym celem tej idei jest jednak promowanie codziennej aktywności na świeżym powietrzu. Należy przy tym pamiętać, że nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie wykonać tego zadania, to i tak każdy, nawet najmniejszy ruch jest o wiele lepszy niż jego brak. Nie powinniśmy zatem odpuszczać w momencie, gdy nie jesteśmy wstanie zrealizować takiego minimum, gdyż nie jest to sztywna granica, która rozdziela efektywny wysiłek z tym, który nie przynosi efektów, a przykładowy cel, do którego powinniśmy dążyć. Lepsza jest nawet połowa finalnego celu niż nie zrobienie w tym zakresie absolutnie nic.

Codzienny spacer to wiele korzyści zdrowotnych!

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia oraz naukowców analizujących choroby cywilizacyjne codzienny spacer jest konieczny. Jego intensywność oraz długość powinna jednak zależeć od naszego stylu życia. Nie jest zatem konieczne, aby w każdym przypadku za cel obrać sobie popularne w ostatnim czasie 10 000 kroków. Wymaga się natomiast od 30 do 40 minut umiarkowanej intensywności.

Na podstawie badań przeprowadzonych na osobach wykonujących 10 000 kroków dziennie ustalono, że taka liczba kroków przyniosła następujące korzyści zdrowotne:

  • Redukcję ciśnienia tętniczego,
  • Regulacje poziomu glukozy we krwi,
  • Przyspieszenie metabolizmu,
  • Zmniejszenie poziomu stresu,
  • Poprawienie funkcji intelektualnych,
  • Wzmocnienie stawów, kości i mięśni.

Co więcej, aby pokonać taki dystans, niezbędne jest przebywanie na świeżym powietrzu, a to z kolei zapewnia idealne dotlenienie naszego mózgu.

10 000 kroków – ile to kilometrów?

Zakłada się, że 10 000 kroków to mniej więcej od 6 do 8 km. Wszystko zależy od długości kroków, jakie stawiamy. Dystans ten wydaje się bardzo długi, jednak należy pamiętać, że liczy się nie tylko spacer, ale również nasza codzienna aktywność np. droga do pracy, czy też spacer po schodach. Problem pojawia się jednak, gdy większość naszego dnia spędzamy w pozycji siedzącej przez pracę, szkołę lub inne zadania nie wymagające od nas pokonania jakiegokolwiek dystansu. Wtedy osiągnięcie takiej liczby kroków będzie wymagało od nas pokaźnej długości spaceru lub biegu.

Tekst zrealizowany przez http://swiat-medycyny.pl

Wybrane dla Ciebie

Maski depresji

Maski depresji

ZDROWIENEWS.PL